Çamlık Cad. No:1 Fatih Sultan Mehmet Camii Altı Onur market Avm Beylikdüzü/İstanbul

Fotoğrafım

 Firmamız 2008 yılında şu an bulunduğu yerde, İlgili Kamu Kurum ve Kuruluşlarından alınması gerekli tüm Lisans, Çalışma İzin Belgeleri ve Ruhsatları alarak hizmete girmiştir. 

 Bu 8 yıllık dönem içerisinde Ürün ve Hizmet kalitesinden ödün vermeden siz değerli müşterilerimize hizmet vermeye devam etmektedir.  

5 Eylül 2016 Pazartesi


TRICLOSAN ÖLÜM SAÇIYOR! 


Dün "FDA (Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) ANTİ BAKTERİYEL SABUNLARI YASAKLADI!" başlıklı haberi Sağlıklı Yaşıyoruz'da çevirisini yaparak sizler için paylaşmıştık. (1) Bugünkü Vatan gazetesi bu haberi ilk sayfadan girerek ayrıntılı olarak işlemiş. (2) Aşağıda bu haberi okuyabilirsiniz. "Antibakteriyel sabun zararlı


Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), içerisinde karaciğer kanserine neden olduğu tespit edilen ‘triclosan’ ve ‘triclocarban’ adlı kimyasallar bulunan antibakteriyel sabunların sağlığa zararlı olduğunu açıkladı.

‘Antibakteriyel sabun zararlı’

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), antibakteryel sabunlar hakkında çok çarpıcı bir açıklama yaptı. FDA, içerisinde ‘triclosan’ ve ‘triclocarban’ adlı kimyasallar bulunan antibakteriyel sabunların sağlığa zararlı olduğunu ve 1 yıl içerisinde yasaklanacağını açıkladı. Uzun süredir antibakteriyel sabunların zararlarını araştıran FDA, dünya genelindeki antibakteriyel sabunların yüzde 93’ünde bulunan ‘triclosan’ kimyasalının karaciğer kanserine neden olduğunu duyurdu. ‘Triclosan’ın vücuttaki hormon düzenine zarar verip bakteri bağışıklığını azalttığının da altını çizen FDA, toplam 19 adet kimyasalın söz konusu sabunların içeriğinden çıkarılmasını istedi.

‘Normal sabun kullanın’

FDA’nın kararının ardından başta temizlik ürünleri üreticisi Procter & Gamble olmak üzere birçok ünlü marka, söz konusu kimyasalların kullanımına son vereceğini duyurdu. Antibakteriyel sabunların, normal sabunlara göre daha etkili bir koruma sağlamadığını belirten FDA yetkilisi Doktor Janet Woodcock, “Antibakteriyel ürünlerin mikropları öldürdüğü zannediliyor. Bu düşünce doğru değil. Elimizde bunu ortaya koyan hiçbir kanıt yok. Normal sabun kullanılmasını öneriyorum” ifadelerini kullandı.

Sadece sabunda değil diş macunlarında da var

Uzm. Dr. Vefa Gönenç: “Bu tartışmanın temelini sabunlarda kullanılan triclosan maddesi oluşturuyor. Bu madde mikrobun bulaşmasını engellediği düşünüldüğü için deodorantlarda, diş macunlarında, sabunlarda kullanılıyor. Triclosan içeren antibakteriyel sabunların normal sabunlara göre faydalı olmadığı, normal sabunlardan farklı bir temizlik etkisi olmadığı ortaya kondu. Diş macunlarında da kullanılır bu madde. Türkiye’de şu an kullandığımız çoğu markada var. Triclosan maddesinin meme kanserini tetiklediği, hormon dengesini bozduğu, tiroid hormonunu azalttığı, antibiyotiklere direnç gösterdiği, yeri geldiğinde antibiyotiklerin etkisiz kaldığı, hatta sperm miktarında azalışa sebep olduğu ve kadınlarda endometriozise neden olduğu iddia edildi. 2010 yılında triclosan içeren maddeleri kullanan çocuklarda alerjik hastalıkların daha sık olduğu ortaya çıktı. Triclosanın etkinlik açısından bir faydası yok. Kesinlikle deride zararlı etkisini gösteriyor. İrritan Kontakt Dermatit denilen temasa bağlı egzamayı artırıyor. Ben bu ürünlerin kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Zaten temizlik açısından normal sabunlardan bir farkı yok.” 

Triclosan nedir?

Mikrop bulaşmasını önlemek veya azaltmak için özellikle antibakteriyel sabunlar, diş macunları, deodorantlar, ağız gargaraları, tıraş losyonları, kozmetikler ve başka pek çok ürüne katılan bir kimyasaldır. FDA ve birçok sağlık kuruluşlarına göre mikropları azaltma açısından antibakteriyel sabunların normal sabunlardan bir farkı yoktur." (2) 

Kaynaklar: 


(2) http://www.gazetevatan.com/-antibakteriyel-sabun-zararli--983055-dunya/


********************************************
********************************************
Yemyeşil Aktar
Beylikdüzü / İSTANBUL

GSM: 0 532 775 76 31
                                           www.yemyesilaktar.blogspot.com.tr
                                            www.facebook.com/yemyesilaktar
                                                     www.yemyesilaktar.com


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder